sobota, 16 listopada 2013

Panna Konstancja z "Przyjaciół mojego dzieciństwa" W Żółkiewskiej

 
Wymieniona w tytule książka, to zbiór kilku opowiadań, będących wspomnieniami z przypadającego na pierwszą wojnę światową i początek dwudziestolecia międzywojennego dzieciństwa Autorki.
Była ona dziewczynką obdarzoną bujną wyobraźnią, tak więc świat realny miesza się i przenika w tych historyjkach ze światem  marzeń, fantazji i baśni.
Pierwszy raz przeczytałam tę książkę będąc w szkole podstawowej. Na zawsze utkwiła mi w pamięci Panna Konstancja - lalka, będąca tytułową bohaterką opowiadania na końcu zbioru. Wielokrotnie wyobrażałam sobie, jak też mogła ona wyglądać i marzyłam, aby ją mieć.
 
 
Teraz, gdy kolekcjonuję porcelanowe lale, dołączyło się marzenie o posiadaniu autentycznej, sygnowanej lalki sprzed wielu, wielu lat, najlepiej - sprzed wojny.
Gdy na ebayu udało mi się taką pannę nabyć, oczywiste stało się, że właśnie ona będzie moją Panną Konstancją.
Lala posiada sygnaturę Heubach Köppelsdorf 275, tułów ma zrobiony ze skóry, a nogi od kolan - uszyte z materiału. Przyjechała do mnie bez oczu, włosów i ubrania, z urwaną jedną ręką. Wymyślenie dla niej stroju, zebranie wykrojów i materiałów oraz dodatków zajęło mi prawie rok. ;)
 
 

 
 Tak pisze o pannie Konstancji Autorka:
 
"Zobaczyłam ją po raz pierwszy w bardzo dziwnych okolicznościch. Wracałam właśnie od dentysty, pana Gelbarta, który obszedł się ze mną okrutnie. Na początku wizyty był dla mnie uprzedzająco grzeczny, co nie wróżyło nic dobrego.
-Ho, ho - pomyślałam, dygocąc ze strachu w głębokim dentystycznym fotelu - chyba mi będzie rwał ząb."
Po wyrwaniu zęba, obolała i nieszczęśliwa dziewczynka wlokła się wśród jesiennej szarugi błotnistymi ulicami miasteczka. Pociągiem miała wrócić do domu. Nagle ujrzała tłum ludzi obok jednej sklepowej witryny i dowiedziała się, że właśnie otworzono loterię fantową. Gdy przepchnęła się w końcu do samej szyby, ujrzała jedyny fant tej loterii - przepiękną lalkę.
 
"I wtedy właśnie po raz pierwszy ujrzałam pannę Konstancję. Nie nazywała się jeszcze tak, nie nazywała się jeszcze w ogóle, stała sobie tylko w dużym pudle w górnej części witryny sklepowej jako fant loterii.
Oniemiałam z zachwytu. Ludzie przepychali się, coś tam do siebie mówiąc, deptali mi po nogach, skrobali mi piety, zsuwali czapkę z głowy. Nic mnie to nie obchodziło. Nie odrywałam oczu od przepięknej lalki, wystawionej jako jedyny fant wielkiej loterii.
Nigdy w życiu nie widziałam nic równie pięknego. Królowała sama, bez dam dworu, bez paziów, bez sali tronowej i tronu, a robiła wrażenie, jakby to wszystko mogła wywołać jednym skinieniem małego palca.
Jak wyglądała ta najpiękniejsza na świecie lalka?
Och, nie była wcale kolorowa, tak jak wszystkie fanty na zwykłych loteriach. Jakby na przekór tym loteriom była cała biała. Miała białe futerko i taki sam kapturek, z białymi wstążkami pod brodą. Wstążki te były delikatne jak płatki róży, a jednocześnie połyskliwe jak promyki światła. Na białym, jedwabnym sznurku zwieszała się mufka obramowana przy otworach na ręce tą samą, tylko marszczoną wstążką."
 
"Nie zapięte na przodzie futerko odsłaniało białą, atłasową sukienkę, z przypiętymi białymi różami. Na nogach białe pończoszki i wysokie do połowy łydek safianowe trzewiki.
To wszystko byłoby piękne, ale nie najpiękniejsze, gdyby nie para srebrnych łyżew na nóżkach lalki."
 
 
"To wszystko byłoby piękne, ale nie najpiękniejsze, gdyby nie twarz lalki, okolona blond lokami, o czarnych jak smoła oczach pośrodku ciemnych rzęs.
Jakie ta lalka miała cudne spojrzenie! Jaki uśmiech!To niemożliwe, żeby była z porcelany! Ona musiała żyć, czuć, myśleć! Byłam tego pewna. Patrzyłam na nią zachłannie, z zachwytem, ze szczęściem, jakiego nigdy jeszcze nie doświadczyłam."
 
 
"- Dzień dobry - mówiłam do lalki - Jak ci na imię? Panna Konstancja, prawda? Czy umie pani jeździć na łyżwach, panno Konstancjo? Gdyby pani nie umiała, ja panią nauczę. Tu, niedaleko, pod miastem, mam świetną ślizgawkę. Gładziutką jak lustro. Będę panią prowadziła uważnie, pomału, aż się pani ośmieli i sama zacznie jeździć. Potem weźmiemy się za ręce i będziemy holendrować. A jeśli pani upadnie, podniosę panią, otrzepię futerko, umocuję łyżwy. Na mojej ślizgawce zawsze świeci słońce i jest na prawdę ładnie. Panno Konstancjo, czy pojedzie pani ze mną?"
 
 
 
 
 
 
 
"Panna Konstancja uśmiechała się zagadkowo, ale nie wychodziła ze swego pudełka. Ludzi tymczasem ubywało spod sklepu, aż zostałam zupełnie sama. Co się z nimi stało? Jedni odeszli do domów, do pracy, inni wchodzili do wnętrza sklepu, kierowali się do pani w czarnym szalu i do pana z siwą bródką. Pan przyjmowal od nich pieniądze, pani wydawała białe, podłużne karteczki.
Opanowało mnie przerażenie. Kupują losy! A ja? Co będzie ze mną? Co się stanie z panną Konstancją? Teraz zrozumiałam, dlaczego mi nie odpowiadała. Chciała, abym kupiła los i wygrała ją. Inaczej nie mogła opuścić witryny ani  sklepu. Nie mogła pójść ze mną..."
 
 
 
"- Panno Konstancjo, co mam robić? Ludzie wykupują losy, a ja nie mam pieniędzy. Ach, prawda, mam na bilet do domu!
Wsunęłam się do sklepu. Pani w czarnym szalu podawała ludziom losy jak nic a nic nie warte kartki papieru.
- Proszę, proszę, proszę - mówiła znudzonym głosem.
Ominęłam ją. Podeszłam do pana z siwą bródką, bo wydawał mi się jakiś przyjemniejszy.
- Chciałam kupiś los - wyszeptałam nieśmiało.
- A pieniądze masz? - Mam.
Zza rękawiczki wysupłałam cienki banknocik.
Pan spojrzał na mnie surowo.
- Żartujesz sobie, moje dziecko. Gybyś miała dwa razy tyle i trzy razy tyle, jeszcze by ci nie starczyło na los. Czyś widziała nasz fant?
Wyszłam ze sklepu, nie oglądając się ani na pana, ani na panią. Na chwilę przystanęłam przed witryną, żeby pożegnać pannę Konstancję.
 
 
 
- Ja tu wrócę  - powiedziałam do niej. - I kupię los, i wygram cię, panno Konstancjo.
Uśmiechnęła się chyba.
- Poczekasz na mnie?
Zdawało mi się, że poruszyła rzęsami.
- Do widzenia!
Pognałam do dworca. (...)"

 
Autorce niestety nie udało się wygrać panny Konstancji. Gdy wreszcie z trudem zdobyła pieniądze i dotarła do miasteczka, loteria została już rozegrana... Lalkę wylosowała "dziwnym trafem" żona właściciela, więc chyba dziewczynka i tak nie miała żadnych szans na spełnienie swojego najpiękniejszego marzenia...
Lubię sobie wyobrażać, że różne koleje losu skierowały do mnie tę właśnie lalkę... Może nieuczciwi organizatorzy loterii wyemigrowali za uzyskane ze sprzedaży losów pieniądze do Ameryki, gdzie panna Konstancja przetrwała bezpiecznie II wojnę światową? Może przechodziła z rąk do rąk, aż ktoś wystawił ją na ebayu? Któż to wie?
 

 
 
 I jeszcze parę zdjęć lali bez ubrania, aby pokazać jej "antyczny" w kroju i wyglądzie, ale czy też autentyczny? korpus. Gdzieniegdzie musiałam go ponadklejać białą skórką, bo z pęknięć sypały się drobniutkie, wręcz "pylaste" trocinki. Ręce umocowałam na przeciągniętej prze tułów gumce, "zastopowanej" plastikowymi nakładkami i w guziczkami, w miejsce zesputych mosiężnych nitów. Nie jest to niestety mistrzostwo renowacji, ale nie czułam sie na siłach robić od nowa całego skórzanego korpusu. Zresztą - choć raczej mam nikłą nadzieję, że korpus pochodzi z tego samego czasu, co głowa - za biały i za czysty chyba na to, to jednak - kto wie? Cuda się zdarzają... Żal by mi go było wymieniać na inny, bo ma swój "klimat"...
 
 

 

 
 
Oczywiście - jeśli "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" coś bliższego o wieku i autentyczności lali - bardzo proszę o komentarze. :)
 

26 komentarzy:

 1. pana Konstancja wygląda jak królowa śniegu w tym futerku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny i miły komentarz! Starałam się, żeby wyglądała jak najbardziej basniowo. :)

   Usuń
 2. Wypowiem się jak przeciętna gimnazjalistka, bo z uznania nie wiem, co innego mogłabym napisać:

  "OMG OMG OMG!!!" :D  Często tak jest, że lalka długo czeka, aż człowiek będzie usatysfakcjonowany stylizacją i podzieli się lalką ze światem.Wiem, bo sama regularnie mam z tym problemy. A prawdziwa, antyczna lalka w kolekcji to prawdziwy skarb, szkoda że zazwyczaj taki drogi, więc gratuluję wymarzonej Konstancji, bo to przecież lalka jak ze snu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Oczywiście nie mam pewności, czy korpus nie został uszyty później, bo pomimo pęknięć skórki, jest zadziwiająco czysty. Ale wolę sobie wyobrażać, że się tak dobrze przechował... ;)

   Usuń
 3. piękna historia - szkoda że dziewczynka nie wygrała tej lalki... a swoją ślicznie wystylizowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zawsze mi było strasznie żal Autorki, musiało to być dla niej wielkie rozczarowanie. Gdy pomimo powojennych trudności finansowych swoich rodziców dostała jednak od mamy pieniądze na los - okazało się, że już za późno...

   Usuń
 4. Lalka PRZECUDNA - niech Ci się dobrze chowa :) .
  Chyba bałabym się jej dotknąć ... :/
  Zdjęcia bardzo ładne kolorystycznie , jak z zimowej baśni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. P.S. "Ją" a nie "Jej" oczywiście .. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Otóż to - świetnie wyczułaś temat - to lalka raczej nie do dotykania. Mierzenie strojów podczas szycia stanowiło problem. Skórka korpusu jest już stara i ma tendencję do pękania, a wtedy sypią się trociny... :(

   Usuń
 6. Gratuluję zakupu. Jest piękna i jak Ty, mam nadzieję, że autentyczna. Podziwiam cały strój, który dla niej zrobiłaś. Myślę, że autorka od razu rozpoznałaby Pannę Konstancję. Zachwyciły mnie też butki z łyżwami.
  Całość - mistrzostwo świata. Jadwisiu, czy mogę sobie do prywatnego użytku skopiować zdjęcie, będę mogła na nią co dzień patrzyć nie mając nadziei, że kiedyś taka do mnie zawita w realu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Butki z łyżwami- w przeciwieństwie do ubranka - niestety nie są moim dziełem - kupiłam je na ebayu. Też mam nadzieję, że Autorka - gdyby żyła- rozpoznałaby w tej lali pannę Konstancję, choć dopuściłam się pewnych niezgodności w stosunku do opisu - np. zamiast różyczek do sukni są przyszyte inne kwiatki. :) Oczywiście - skopiuj sobie fotki, jakie chcesz, a może przysłać Ci na maila w wiekszej rozdzielczości?

   Usuń
 7. Pani Konstancja ma szczęście, że po tylu latach tułaczki znalazła ciepły dom, fachową opiekę i miłość w oczach właścicielki, która sprawia, że i inni patrzący widzą ją jako młoda dziewczynkę ... kochająca zimę ... Pozdrawiam... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś. W pannie Konstancji fascynuje mnie to, że tyle już "przeżyła" i taki kawał świata zjeździła. Gdyby tylko umiała o tym opowiedzieć... :)

   Usuń
 8. mam pytanie czy Jadwisia będzie baśń o królowej śniegu tak pytam bo lubię tom bajkę kiedy ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie, choć raczej jako scena finałowa z udziałem Kaja i Gerdy i ewentualnie renifera ;) Kiedy? Sama nie wiem, ciągle mam mało czasu. :(

   Usuń
 9. Bardzo piękna i wzruszająca opowieść.Widziałam kiedyś film o podobnej treści.Historia dziewczynki kojarzy mi się z dzieciństwem, jako mała dziewczynka nie raz stałam przed sklepową wystawą i patrzyłam na wymarzone lalki.Niestety mogłam tylko patrzeć i marzyć.Historia zawsze kończyła się podobnie.Widziałam Konstancję już we wcześniejszych wpisach i nadal twierdzę ,że jest pięknym moim marzeniem.Zdjęcia bajkowe,sukienka śliczna.Podziwiam Twoje zdolności.A tak na marginesie-pamiętasz jeszcze mój numer tel.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Uleńko! Moim z kolei lalkowym marzeniem z tych niezrealizowanych w dzieciństwie była lalka Barbie... :) Później z przyjemnością kupiłam barbiową księżniczkę oraz księcia Kena córce, gdy byla mała, a parę lat temu - parę sztuk także i sobie. Jedną dokładnie taką, jak z marzeń mojego dzieciństwa dostałam jakiś czas temu od Madzi. :)
   Nr tel mam - jutro po południu zadzwonię. :)

   Usuń
 10. Raaaany Jadziu.. aż nie wiem co napisać!.. Gratuluję spełnienia lalkowego marzenia i cieszę się razem z Tobą! Panna Konstancja niczym wprost z opowiadania wyjęta!... Lalka sama w sobie jest prześliczna, a kreacja którą dla niej przygotowałaś nadała jej wręcz baśniowego wyglądu, a ja niczym dziewczynka z opowiadania nie mogę oderwać od niej wzroku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Weroniko! Bardzo starałam się, żeby nie przesadzić i aby baśniowość nie przerodziła się w "kitsch". ;) Cieszę się, że mi się to udało. :)

   Usuń
  2. Przepiękna, gratuluję takiego nabytku:) Lalkowe marzenie:) Zazdroszczę i podziwiam:)

   Usuń
 11. Witaj, przesliczna lala :) Jest to lalka wykonana w Niemczech z manufaktury Heubach Erst Köppelsdorf przypuszczalnie ok 1920 roku .Cialko wydaje sie tez autentyczne widocznie lalka byla przechowywana w idealnych warunkach witrynowych ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odwiedziny i cenną informację! Od pewnego czasu podejrzewałam, że być może korpus jest autentyczny (wypatrzyłam podobną lalę na ebayu), ale nie chciałam wierzyć w aż taki fart. :) Najczęściej antyczne korpusy są strasznie wyszmelcowane.

   Usuń
 12. ostatnia fotka mnie przeraziła - poczułam się, jakbym
  zajrzała za parawan u terapeuty albo ortopedy...

  OdpowiedzUsuń